9 vecí, ktoré sa stanú ak si začneš nosiť svoju eko slamku

9 vecí, ktoré sa stanú ak si začneš nosiť svoju eko slamku

Človek by povedal, že najlepší spôsob ako zabrániť odpadu z jednorazových plastových slamiek je jednoducho slamku vždy odmietnuť. Potom som si však spomenula, ako rada sŕkam mojito alebo ako zbožňujem mladý kokos, keď cestujem. A čo tak kávička so šľahačkou? Alebo čo detičky, ktoré sú naučené piť len cez slamku a navyše to zbožňujú a inak piť nechcú... Bez slamky by to bola výzva a tak som sa rozhodla aj ja zaobstarať si svoju ekologickú slamku. Toto je 9 vecí, ktoré zažije asi každý, kto sa rozhodne povedať stop plastovým slamkám a zaobstará si ekologickú verziu.


1. Odmietnuť slamku je jednoduchšie
Nie vždy je ľahké odmietnuť slamku. Jednoducho na to pri objednávaní nemyslíte alebo by ste nečakali, že konkrétny nápoj príde so slamkou. Keď už máte svoju eko slamku so sebou, ľahšie si spomeniete povedať obsluhe, že slamku si neprosíte. Omnoho jednoduchšie je to aj v zahraničí, kde nehovoríte lokálnym jazykom. Ľahšie vysvetlíte (vytasím svoju slamku a ukážem obsluhe), že máte svoju slamku a inú nepotrebujete.

2. Zistíte, že čistiť slamku je úplná gombička
Po prvotnom nadšení zo slamky príde chrobák do hlavy: "Ako budem slamku čistiť?" Je to úplne jednoduché! Zvonku umyjete klasicky a zvnútra ju malou kefkou na slamky pár krát s tečúcou vodou prebrhlíte a hotovo :) Žiadna veda, pár sekúnd, hotovo. Kefka sa dá ľahko zohnať spolu so slamkou alebo aj osobitne. ( napríklad TU )

3. Zlyháte. Často.
Poprosili ste obsluhu, aby Vám slamku nedávala a nápoj aj tak príde so slamkou... Myslíte si, že pohár vody alebo káva predsa so slamkou nepríde? Omyl... Vypýtate si plechovku či fľašku nápoja a pohár k tomu, no na podnose príde aj slamka. Poďakujete, že slamku si neprosíte. Obsluha ju zoberie a hodí do koša... Podobná vec sa mi stala aj s plastovým sáčkom v obchode. Pri pokladni mi pani pokladníčka chcela na moju zeleninu dať sáčok a odtrhla ho z rolky, no stihla som povedať, že ja si ho predsa neprosím. Ona ho nepoužitý, neotvorený hodila do koša... Pár sekúnd mi trvalo zavrieť ústa, predýchať a dostať sa z šoku (áno odkedy som si uvedomila, čo sa z našou planétou deje, takéto veci dosť prežívam :D ). 

4. Začne Vám plast v ústach vadiť
Akonáhle si zvyknete na alternatívu, plast sa Vám do úst už vkladať nebude chcieť. Doslova Vám začne vadiť. Všimnete si aj to, akú má ten plast vlastne nepríjemnú pachuť a konzistenciu a nebudete veriť, ako ste z plastových slamiek mohli doteraz vôbec piť.
(a potom príde na rad plastová zubná kefka :D )

5. Budete sa cítiť naivne
Sedíte v kaviarni, ktorá je plná ľudí, čo si vychutnávajú svoje drinky s plastovými slamkami, okolo chodia ľudia s plastovými pohármi v ruke a so sebou si ďalší berú svoje koláčiky v plastových taškách. Pýtate sa samých seba, či to má vlastne zmysel. Chvíľu sa cítite hlúpo a naivne. Ale potom sa začnete cítiť naozaj dobre. Uvedomíte si, že vďaka Vám plastový ostrov v oceáne nenarastie o ďalšiu jednu (dve, tri, štyri..) slamku viac. Netreba rozmýšľať nad tým, či slamka, ktorú ste použili ani nie 5 minút skončí niekde na pláži, v lese alebo v nose úbohej korytnačky. A to je naozaj skvelý pocit.

6. Ľudia budú zvedaví
Objednať si drink a dať si do neho svoju eko slamku púta pozornosť. Neraz sa mi stalo, že sa ľudia zaujímali čo to je, na čo to je, prečo to je... Zo začiatku to bude trochu divné. Avšak myslím si, že to je pre eko náhradu plastových jednorazových slamiek najlepšia reklama! Ľudia nemajú radi, keď ich niekto poučuje. Ak by ste k hocikomu prišli a začali ich poučovať o diabolskýc plastoch a ich dopade, pravdepodobne by sa iba usmial, niečo malé pohmkol ale pravdepodobne by Vás ani nepočúval. Keď si však slušne sedíte a používate svoju eko nerezovú, sklenenú, či bambusovú slamku, vzbudí to zvedavosť. Zrazu sa Vás na to ľudia pýtajú. Samých ich to zaujíma a zrazu sa otvorí aj priestor pre rozhovor. Zvedavosť je mocná! 

7. Ďalší ako Vy existujú
:) Sedela som na ľadovom čaji v meste a čakala som na kamošku. Vedľa pri stole si o trochu staršia žena pýtala k nápoju namiesto plastového miešatka obyčajnú kovovú lyžičku. Keď obsluha odišla po lyžičku, pozrela som smerom k jej stolu. Ona uvidela moju hlúpu nerezovú slamku v ľadovom čaji a usmiala sa. Usmiala som sa späť a už ma v ten deň nemohlo nič rozhodiť :)

8. Nie vždy svoju eko slamku použijete
Niekedy si ju zabudnete doma. Niekedy je v tom iný dobrý dôvod. A niekedy ste z toho celého proste unavený... Je to úplne v poriadku. Netreba byť smutný. Sústreďte sa na malé každodenné ciele a oslavujte každé bezplastové víťazstvo, ktoré sa Vám podarí!

9. Som lepší ako ty lebo...
Možno Vám raz preletí hlavou myšlienka, aký som ja úžasný človek, lebo odmietam slamky. A ty a ty si horší, lebo stále používaš jednorazové a bla bla doplňte si... Zastavte takéto myslenie hneď v počiatku. Povýšenectvu a nadradzovaniu patrí veľké NIE. Platí to všeobecne na všetko v živote, nielen na nepoužívanie plastov. Porovnávať sa môžete iba s tým, akým som bol včera. Druhým ľudom môžeme ísť len príkladom, rešpektovať ich alebo si navzájom pomôcť či poradiť.

Nemáš ešte eko slamku? Nerezové slamky nájdeš aj TU

   

All comments

    Leave a Reply