Korok namiesto kože

Korok namiesto kože

Korok je úžasný materiál, ktorý sa používa nielen v stavebníctve a ako zátka do obľúbeného vínka, ale aj ako ekologická alternatíva ku koži v módnom priemysle. Prečo si vybrať korok namiesto kože? 

Koža je v dnešnom svete všadeprítomná, pretože sa používa na výrobu všetkých druhov vecí vrátane materiálu na gauče, interiéry automobilov, bundy, opasky a peňaženky. Nebudeme predstierať, že nie je dôvod, aby sa koža používala tak široko. Koža má vlastnosti, ktoré jej uľahčujú všetky tieto veci, ako napríklad schopnosť odpudzovať vodu, jednoduché čistenie, trvanlivosť a hladký, lesklý, leštený vzhľad. Koža však nie je bez nevýhod. A čím viac sa človek dozvie o modernej výrobe kože, tým viac sa tieto nevýhody stávajú očividnejšie. V minulosti boli použité prírodné procesy, pri ktorých sa koža spracovala prírodnými látkami. Kožené výrobky sa robili z toho dôvodu, aby sa zúžitkovalo všetko zo zvieraťa a nič nevyšlo nazmar. To je aj myšlienka, prečo sme si zracionalizovali moderné používanie kože - využije sa všetko z už zabitého zvieraťa a je to prírodná "surovina". Nanešťastie nič nemôže byť ďalej od pravdy. V dnešnom modernom kožiarskom priemysle nie je takmer nič prirodzené. Koža už nie je len vedľajším produktom mäsového a mliečneho priemyslu a zvieratá sa zabíjajú aj kvôli koži. Môže za to čoraz väčší svetový dopyt, najmä v západných krajinách. Výroba kožených produktov zahŕňa aj množstvo neprirodzených chemikálií, ktoré znečisťujú vodné toky a aj oblasti, kde sú takéto továrňe. Koža sa dnes už nedá považovať za ekologický materiál. 

Nebolo by úžasné, keby sme mohli nahradiť kožu rastlinným materiálom, ktorý neškodí životnému prostrediu žiadným spôsobom, a ktorý má také skvelé vlastnosti ako koža a možno ešte viac? Príroda má odpoveď: Korok! 

korkove produkty

Ak už kožu nechcete kvôli ekológií, etickosti, alebo len nechcete mať kus mŕtveho zvieraťa ako doplnok, korok je pre Vás ako stvorený :) 

Korok je prírodný materiál, ktorý sa používa od začiatku zaznamenanej histórie a je všeobecne známy pre jeho použitie vo fľašiach s vínom, v tabuľkách a podnosoch... Ale len v posledných rokoch ľudia začali premýšľať o tom, ako používať korok inovatívnejším spôsobom. Korok má nespočetné využitie, od zelenej izolácie stavebných materiálov až po ručne vyrábané šperky. Veľmi zaujímavá je myšlienka nahradiť kožu korkom. Korok môže robiť všetko, čo môže robiť koža. Kork odpudzuje vodu, je odolný plameňu a tiež produkuje čistý dym pri spaľovaní, čo dokazuje, ako prirodzený výrobok je. Je tiež ľahko čistiteľný, vysoko odolný a vyzerá krásne s hladkým povrchom. Korok je odolný voči plesniam a baktériam. Má pozitívne vlastnosti ako koža. Avšak hlavný rozdiel je v jeho výrobe. 

Korok je kôra stromu, jediný druh kôry, ktorý môže byť extrahovaný bez toho, aby bol strom poškodený alebo aby musel byť zoťatý. Korok nevyrába žiadny odpad pri jeho extrakcii, spracovaní alebo výrobe, nevytvára žiadne znečistenie vody a ovzdušia a nezahŕňa proces opaľovania ako koža. Komunity, ktoré vyrábajú a vyrábajú korok, nie sú nijakým spôsobom poškodené, ale namiesto toho majú značný úžitok z korkových lesov a z výroby a používania korkových výrobkov.

ekologicky material korok

Korok rastie v krajinách okolo Stredozemného mora ako Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Alžírsko... a obohacuje pôdu a zlepšuje živobytie všetkých týchto krajín. Korkové lesy každodenne absorbujú tisíce ton CO2, produkujú kyslík a sú domovom nespočetných rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré sú často ohrozené alebo neexistujú nikde inde na svete. Korkové lesy prispievajú k prírodnej kráse a čistote Stredomoria. 

Korok je jedným z najlepších spôsobov, ako vzbudiť záujem v mysliach druhých ľudí, aby sme prehodnotili, ako žijeme a aby sme robili etické rozhodnutia, ktoré podporujú budúcnosť planéty a všetkého, čo sa na nej nachádza.

Ak chcete urobiť malú voľbu vo vašom každodennom živote smerom k udržateľnosti, vymeniť koženú peňaženku/kabelku za korkovú je dobrým krôčikom. 

Zaujali Vás korkové produkty? Tašky, kabelky, peňaženky z Portugalska nájdete aj TU

All comments

    Leave a Reply